Principal Inovaţie 5 fapte mai puțin cunoscute despre maratonul din New York

5 fapte mai puțin cunoscute despre maratonul din New York

Ce Film Să Vezi?

Aproximativ 50.000 de oameni au participat la cursa de ieri, dar aceasta este doar o mică parte din cei care doreau să alerge.Getty Images

rating de aprobare nancy pelosi gallup

Ieri a fost al 47-lea maraton din New York. Peste 50.000 de alergători din 125 de țări au alergat prin cele cinci cartiere ale orașului New York în ploaie ușoară și urale de la milioane de spectatori de-a lungul parcursului.

Sportiva Shalane Flanagan, în vârstă de 36 de ani, a câștigat ieri cursa feminină. A fost prima femeie americană care a câștigat cursa din 1977. A făcut 2 ore, 26 de minute și 53 de secunde.

Geoffrey Kamworor din Kenya a câștigat cursa masculină cu 2 ore, 10 minute și 53 de secunde.

Cel mai mare maraton din lume, New York City Marathon este un eveniment extrem de râvnit de alergători profesioniști și entuziaști. Dar știați că este nevoie de mult noroc și bani, pe lângă puterea voinței și forța fizică, pentru a intra în cursă?

Iată cinci fapte distractive și mai puțin cunoscute despre maratonul din New York:

Loteria

Aproximativ 50.000 de oameni au participat la cursa de ieri, dar aceasta este doar o mică parte din cei care doreau să alerge. Doar 17% dintre candidații la cursă au fost selectați, New York Times a raportat . Pentru Forbes , 37% dintre alergători au venit din străinătate.

Un milion de alergători

Înprimul maraton din New Yorkîn 1970, doar 127 de persoane au participat, iar 55 au trecut linia de sosire. De atunci, peste un milion de alergători au terminat cursa (mai exact 1.125.776). Cursa din 2016 a fost cel mai mare maraton din istorie, cu 51.394 de clasați.

Finante personale

Alergarea unui maraton poate costa o avere. MarketWatch estimează că costă cel puțin 1.000 de dolari pentru a trece linia de sosire. Health.com estimează că costul finalizării maratonului ar putea ajunge până la 5.000 de dolari. Costurile tipice includ taxele de intrare în cursă, călătoria și cazarea, antrenamentele, cursele de calificare (anumite maratonuri necesită să participați la alte curse într-un moment competițional) și îngrijirea post-cursă, cum ar fi un masaj profesional.

Mai multe despre bani

Cursa inaugurală din 1970 a costat 1 dolar pentru a intra. Taxa de înscriere pentru cursa din acest an este de 255 USD dacă locuiți în SUA și sunteți membru al New York Road Runners (295 USD pentru cei care nu sunt membri) și 358 USD pentru cei care nu sunt rezidenți în S.U.A. New York Times a raportat că creșterea taxelor a contribuit la o scădere generală a participării la maraton. În SUA, totalul alergătorilor de maraton a scăzut de la 19 milioane în 2013 la puțin peste 17 milioane în 2016.

Fețe familiare

Printre vedetele care au participat la cursa de ieri s-au numărat comediantul Kevin Hart, supermodelul Karlie Kloss (prima oară), mâncătoarea competitivă Yasir Salem și Kathrine Switzer, în vârstă de 70 de ani, prima maratonistă de la Maratonul din Boston din 1976. (A terminat cursa de ieri în 4 ore, 48 de minute și 21 de secunde.)

Vizualizați această postare pe Instagram

Mila 22 ... aici a început într-adevăr cursa oamenii. Aici s-a făcut realitate rahatul ... Aici m-am gândit să prefac o vătămare gravă. Simțeam că cineva mă lovea în ambele picioare cu un liliac care avea crampe atașate. Acesta a fost un alt tip de durere ... Acesta a fost acel nivel de durere care te-a făcut să sapi adânc și să te întrebi dacă ai ce ai nevoie pentru a fi grozav ... tip @shafferdc care a fost alături de mine la fiecare pas al drumului și @blue_benadum și Mike Rogers ... Îmi plac și apreciez băieți. Acesta este doar începutul oamenilor ... Sunt pe punctul de a conduce toată lumea și o voi face cu HART !!!! #RunWithHart #MoveWithWartHart #Inscrie-te la Mișcarea mea # Tu ești propriul tău concurs

O postare partajată de Kevin Hart (@ kevinhart4real) pe 6 noiembrie 2017 la 10:08 PST